مراقبت و سلامتی

تاثیر مصرف آنتی اکسیدان ها بر سلامتی و جوان شدن پوست

تاثیر آنتی اکسیدان جوان شدن پوست

چرا مصرف آنتی اکسیدان ها از ضروریات زندگی امروزه است؟
در بدن ما روزانه فرآیندهای بسیاری انجام میشود که برای انجام آنها بدن نیاز به اکسیژن دارد. این عمل را اکسیداسیون میگویند که طی آن مولکولها الکترون از دست میدهند. این فرآیند باعث تولید ترکیبات فعالی به نام اکسیدها یا رادیکالهای آزاد میشود. رادیکالهای آزاد در بعضی مواقع سبب آسیب سلولها و از بین رفتن آنها میشود. یکی از مهمترین دلایل پیری پوست، تخریب سلولی توسط رادیکالهای آزاد میباشد. رادیکالهای آزاد میتوانند منجر به سرطان نیز شوند.

تاثیر آنتی اکسیدان در جوان شدن پوست
رادیکالهای آزاد به ساختار سلولی پوست حمله کرده و آنها را از بین میبرند. بزرگترین منبع تولید کننده رادیکالهای آزاد، سوخت سلولی است که مدام در تمام سلولهای بدن به مصرف میرسند. آنتی اکسیدانها از طریق ترکیب شدن با رادیکالهای آزاد سبب حفاظت سلولهای بدن در مقابل آسیبهای اکسیدها میگردند. همچنین آنتی اکسیدان‌ها میتوانند آسیبهایی را که قبلاً سلولها ، توسط رادیکالهای آزاد دیده اند را بهبود بخشند.
برخی از بیماریها مانند سرطانها، قلبی عروقی، آلزایمر و برخی از بیماریهای چشمی با رادیکالهای آزاد ارتباط دارند. آنتی اکسیدانها اثر رادیکالهای آزاد را از بین میبرند و از عملکرد آنها در بدن جلوگیری میکنند. آنچه در پوست موجب تولید بیشتر آنتی اکسیدان می شود، نور خورشید و بعضی کرم های پوست است.

عملکرد آنتی اکسیدان ها بر روی قلب
آنتی اکسیدان‌ها  با خنثی سازی رادیکال های آزاد مضر ، جلوگیری از آسیب اکسیداتیو و التهاب ، به کاهش بیماری های قلبی کمک می کنند

نقش آنتی اکسیدان‌ها در ورزش
ظرفیت  آنتی اکسیدانها در ورزش‌های با شدت زیاد، سنگین و طولانی کافی نیست و ممکن است، سبب در هم شکستن ظرفیت سم‌زدایی ترکیبات واکنش‌های اکسیژنی بدن گردد. استرس های اکسیداتیو ناشی از ورزش با آنتی اکسیدان ها خنثی می گردند پس نیاز ما به آنتی اکسیدانها در ورزش زیاد می شوند

خصوصیت مهم مواد آنتی اکسیدانها
یک خصوصیت مهم مواد آنتی اکسیدانها، محلول بودن در آب و در چربی است. بافت سلولی بدن به گونه ایست که غشاء سلول از جنس چربی و فضای خارج و داخل سلول، آب است. بنابراین آنتی اکسیدانهای محلول در آب، از خارج و داخل سلول محافظت میکنند. انواع محلول در چربیها غشاء را تازه و جوان نگه میدارند. پس هر دو نوع آنتی اکسیدان نیاز است تا یک سد محافظتی مناسب، در برابر رادیکالهای آزاد بوجود آورند.

مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان
با توجه به حکمت خداوند آنتی اکسیدانها بطور طبیعی به وفور در طبیعت وجود دارند. غنی ترین منابع غذایی آنتی اکسیدانها گیاهان هستند. سبزیجات، میوه ها، حبوبات و غلات بهترین منبع غذایی دریافت آنتی اکسیدان هستند و همچنین بخاطر تاثیر آنتی اکسیدان جوان شدن پوست مکمل های اختصاصی بدین منظور در دیجی فارماسی با تخفیفات شگفت انگیز در دسترس هستند.

 

انواع آنتی اکسیدان ها بر حسب محلولیت

1- آنتی اکسیدان های محلول در آب:

 

2- آنتی اکسیدان های محلول در چربی :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *